Jdi na obsah Jdi na menu
 

Jak se starat o psa

Je to prosté. Pro začátek si stačí přečíst tento stručný přehled informací týkajících se preventivních opatření a základů výživy. Výběr a koupě štěněte, krmení, preventivní vakcinace, preventivní i léčebné odčervení, prevence vnějších parazitů, čištění uší, čištění očí, péče o chrup, údržba srsti a péče o ni, stříhání přerostlých drápků, označení zvířete.

Výběr a koupě štěněte

Každý pes je vizitkou svého majitele, tedy Vás. Jeho zdravotní stav,vzhled a chování je výsledkem kvality Vaší péče. Dříve než si dojedete pro štěně, je velice důležité se domluvit se svými blízkými, zhodnotit své časové, prostorové i finanční možnosti a po té se teprve rozhodnout, jaké plemeno nebo jaký pejsek je pro Vás ten nejvhodnější. Jiné nároky mají samozřejmě psi větších plemen než toyplemena, jinak se asi budete starat o psa loveckého, služebního nebo společenského plemene.V neposlední řadě je důležitá i volba pohlaví Vašeho budoucího miláčka. Při výběru štěněte si všímejte vyrovnanosti vrhu a zjevných odchylek ve zdravotním stavu štěňat. Zkušený chovatel Vám jistě rád poradí. Je výhodné při koupi štěněte uzavřít s chovatelem smlouvu o koupi, vyhnete se tím pozdějším nepříjemnostem s vyrovnáním peněz při navrácení štěněte ze zdravotních důvodů nebo jeho úhynu. Každé štěně by mělo být řádně odčervené a navakcinované. Otázky výchovy a případného výcviku jsou obsahově natolik rozsáhlé, že se jim zde věnovat nebudeme. Pouze zdůrazníme, že každý pes by měl být přinejmenším vychovaný. Základem je důslednost ze strany majitele a nejlepší metodou je pozitivní motivace (splnění - dostanu odměnu). Podrobnější informace naleznete v literatuře zabývající se výchovou a výcvikem psů, kterou by měli mít ve všech knihkupectvích. Případně Vám jistě rádi poradí cvičitelé na takzvaných "cvičácích" nebo Váš veterinární lékař. Stejně jako se musíte starat o své dítě, i štěně potřebuje Vaši péči k tomu, aby z něj vyrostl zdravý pes, na kterého budete pyšní. Věřte, že i zde platí: Prevence je nejlepší a jednoznačně nejlevnější léčba!!!

Něco málo k výživě

V době prodeje je štěně již většinou krmeno komerční nebo domácí stravou. Chovatel by Vám měl sdělit složení jeho jídelníčku, který je třeba po změně majitele a životního prostředí štěněte (což vyvolává stres) vždy minimálně několik dní dodržovat, a po té podle jeho kvality případně postupně během několika dní změnit nebo v něm pokračovat. Zanedbáte-li krmení v době růstu (malá plemena přibližně do 12 měsíců a velká plemena přibližně do 18-24 měsíců), již nikdy to "nedoženete". Růstové období je nejdůležitější, dospělý pes méně kvalitní krmení krátkodobě snese. Jedinou nutričně plnohodnotnou výživou psa je granulované krmivo některé z renomovaných značek, ke kterému není vhodné již něco přikrmovat a toto granulované krmivo by mělo tvořit alespoň 95% krmné dávky psa. Krmivo musí být označeno jako krmivo pro danou věkovou a hmotnostní kategorii Vašeho psa. Dávky jsou vždy podle hmotnosti a zátěže psa uvedeny na obalu. Viz. Článek Granule a kvalita. Psovi se nesmí dávat nic slaného, kořeněného, uzeného, dále kosti, zvláště drůbeží a králičí a čokoláda pro lidi!!! Štěněti není vhodné podávat mléko, zbytečně způsobuje průjmy a když už si štěně odeberete od chovatele, má již období mléčné výživy za sebou. Při krmení psa granulovanou stravou je nutné zabezpečit trvalý přísun pitné vody! Je špatné nechávat krmivo v misce celý den!!! Psa nikdy nepřekrmujte!!! Orientujte se dle návodu výrobce na obalu!!!

Preventivní vakcinace

Podle veterinárního zákona je povinností majitele navakcinovat psa proti vzteklině nejpozději do 6-ti měsíců věku a dále nechat provést revakcinaci pokaždé do jednoho roku od předešlé vakcinace. Vakcinace proti dalším chorobám záleží na majiteli, zda má svého psa rád a nechce, aby byl nemocný. Je třeba znovu zdůraznit, že prevence je levnější a spolehlivější, než terapie, která je mnohdy s nejistým výsledkem. Zvíře musí být při vakcinaci klinicky vyšetřeno a shledáno klinicky zdravým, což na hromadných vakcinacích není možné. Pes se vakcinuje dle vývinu imunitního systému a dle úbytku mateřských protilátek. Z tohoto důvodu jsme pro Vás připravili tato doporučená vakcinační schémata:

Základní vakcinační schéma

- vakcinace v 6, 9 a 12 týdnech stáří psa s následnou revakcinací 1x za rok (vzteklina, psinka, parvoviróza, inf. zánět jater, parainfluenza, inf. laryngotracheitida)

Rozšířené vakcinační schéma - vakcinace v 6, 9 a 12 týdnech stáří psa s následnou revakcinací 1x za rok (vzteklina, psinka, parvoviróza, inf. zánět jater, parainfluenza, inf. laryngotracheitida, coronaviróza a leptospiróza)

Komplexní vakcinační schéma

-vakcinace v 6, 9, 12, 15 a 18 týdnech stáří psa s revakcinací 2 x za rok (vzteklina, psinka, parvoviróza, inf. zánět jater, parainfluenza, inf. laryngotracheitida, coronaviróza, leptospiróza, lymeská borelióza, tetanus a psincový kašel) Dokud není u štěněte očkování kompletní, není štěně imunní a není vhodné ho vystavovat kontaktu s jinými zvířaty a vodit na místa s vysokou koncentrací psů! Dle přání majitele je možné po konzultaci s veterinárním lékařem vakcinační schéma upravit. Odčervení

Se střevními parazity se štěně setkává již před a při porodu - jejich zdrojem je matka, která je přenáší. Proto je nutné štěně odčervovat, a to: od 14-ti dnů věku každých 14-21 dní až do 3 měsíců ( např. Banminth paste), po té za tři měsíce a následně 1x za šest měsíců (tablety - např. Caniverm, , Ambex, Optivermin, Drontal, aj.)

Prevence ektoparazitóz Nejčastějším problémem kůže psů je alergie na bleší kousnutí. Mnohdy stačí jedna blecha za čtrnáct dní a pejsek si dokáže vykousat poměrně velikou část těla. Blechy nežijí trvale na psovi, ale seskakují z něj a část života žijí mimo hostitele. Znamená to tedy, že majitel nemusí vždy najít na psovi blechy i když právě ony mohou být příčinou kožního onemocnění! Pohybuje-li se zvíře v prostředí, kde se často vyskytují jiná zvířata (psi, kočky, ježci, kuny, potkani apod.), je důležité psa odblešovat kvalitními a vyzkoušenými přípravky, protože pravděpodobnost přenosu je veliká. Dále je blecha mezihostitelem tasemnic, které pak napadají zažívací trakt psů. V neposlední řadě je přítomnost ektoparazitů pro pejska krajně nepříjemná, protože ruší jeho klid a pohodlí. Klíšťata, ti obávaní přenašeči Lymeské boreliózy a klíšťové encefalitidy, jsou dalším velice častým ektoparazitem obtěžujícím nás a naše psy. Rizikovými obdobími jsou jaro a podzim. A i zde je důležitá prevence ve formě efektivní ochrany psa za použití účinných ektoparazitik. Další ektoparazitózy (demodikóza, svrab, cheyletielóza a další) se nevyskytují tak často, proto se o nich nebudeme zmiňovat, i když jejich občasný výskyt může způsobovat vážné zdravotní problémy. Efektivní prevencí jsou ektoparazitika externa - roztoky ve formě kapek ( spot on ), nebo sprejů. Jednoduchou aplikační formou s výborným účinkem jsou přípravky Advantix spot on, Exspot a Frontline. Působí na různé druhy parazitů, proto ten vhodný Vám vždy doporučí Váš veterinární lékař. Na klíšťata účinkují většinou minimálně jeden měsíc a na blechy dokonce až tři měsíce.Doporučujeme: od jara do podzimu 1x měsíčně použít Advantix nebo Exspot a přes zimní období 1x za 2-3 měsíce Frontline. Na trhu je také celá řada antiparazitárních obojků, jejichž účinnost je různá.Doporučujeme používat pouze kvalitní obojky, např. Kiltix nebo Scalibor a dodržet přesně návod k použití.

Čištění uší (prevence otitis externa)

Hlava psa se pohybuje níže než hlava člověka a proto je mnohem více náchylná k nečistotám, cizím tělesům, úrazům apod.U všech plemen psů je vhodné preventivně čistit uši minimálně 1 x za týden speciálními kapkami. (Nolvasan Otic, Otifree, Epi Otic, Vetriderm). U rizikových plemen (španělé, retrívři, pudli) je to nutné! Způsob čištění Vám musí předvést Váš veterinární lékař, je jednoduchý, ale je nutné ho vidět. Do ucha je nevhodné čímkoliv zasahovat, roztoky zvládnou vše samy - rozpouští maz, působí desinfekčně, ucho čistí a vysušují, a tak udržují vhodné mikroklima ve vnějším zvukovodu.

Čištění očí

Oči je vhodné preventivně 2-3x týdně (je-li s nimi vše v pořádku), nebo 2-3x denně (objeví-li se známky podráždění - zarudnutí spojivek a zvýšený výtok) prokapávat k tomu určenými očními kapkami. Prokapání mechanicky odplaví nečistoty a oko desinfikuje. Trvá-li zarudnutí nebo škrábání oka déle, je nezbytné navštívit Vašeho veterinárního lékaře.

Čištění zubů

Týká se především psů malých a středních plemen, protože právě ti jsou predisponovaní k větší tvorbě zubního plaku, zubního kamene a následným komplikacím (periodontitis -zánět podpůrných tkání zubů, gingivitis - zánět dásní, stomatitis - zánět dutiny ústní, glossitis - zánět jazyka, periapikální abscesy apod.). Tato prevence neslouží jen k odstranění nepříjemného zápachu z dutiny ústní, ale je důležitá i ze zdravotního hlediska (poškození vnitřních orgánů - ledvin, jater a srdce metabolity zánětu a mikroorganismy z dutiny ústní). Zuby je vhodné čistit speciálními zubními pastami určenými pro psy, protože jsou enzymatické a zubní plak rozpouštějí (lidské zubní pasty jsou nevhodné, obsahují fluor, pes je polyká a podráždí si žaludek) a psími kartáčky. Jejich cena je cca 3x vyšší než cena lidských past a kartáčků, protože pejsků je na světě prostě méně. Se zubním kamenem však již pasta nic nenadělá a je nutné ho odstranit, nejlépe ultrazvukem. Stejně jako u člověka je i u psa náchylnost k tvorbě zubního kamene individuální. Aby bylo dosaženo žádoucího efektu, je nutné čistit psovi zuby minimálně 3x týdně. Je nutné psa naučit již ve štěněcím věku, aby si nechal sahat kartáčkem na zuby a Vaši manipulaci v dutině ústní toleroval. Staršího psa to již naučíte jen velmi obtížně! Čištění spočívá v jemném nanesení pasty na zuby a jejich mírném potírání, není třeba zuby mechanicky drhnout. Samozřejmě je možné čištění zubů doplnit (ne nahradit) používáním žvýkaček pro psy nebo použitím speciálních diet pro snížení tvorby zubního plaku a kamene ( Virbac plátky, Orozyme plátky). Kvalitní krmiva většinou obsahují látky pro prevenci stomatologických problémů (jsou označena "dental care"). Pro psy, kteří si nenechají zuby vyčistit, je možno použít gel, který se podává po jídle v malém množství krmiva, ale účinnost je menší než při klasickém čištění. Preventivní stomatologická prohlídka by měla být u pejska stejně jako u lidí 1x za 6 měsíců.

Údržba srsti a péče o ni

Záleží zejména na délce a druhu srsti Vašeho psa. U dlouhosrstých plemen je nezbytné ji pro hezký vzhled vyčesávat psími kartáči nebo hřebeny, frekvence závisí především na prostředí, kde se pes pohybuje - ideálně samozřejmě každý den, někdy stačí 3-4 x týdně. U krátkosrstých plemen je péče jednodušší - vyčesáváme je také, stačí však cca 2 x týdně. Frekvence koupání se odvíjí od rychlosti ,s jakou je Váš pes schopen z nečesaného kožichu udělat nevzhlednou špinavou "věc". Není vhodné příliš často používat šampon, který smyje ochrannou mazovou vrstvu z chlupů a kůže. Šamponem můžete psa umýt cca 1 x za 1,5-3 měsíce. Pokud si srst zašpiní venku častěji, je lepší ho jen osprchovat vlažnou vodou bez šamponu. V každém případě používejte kvalitní veterinární šampony dle typu srsti. Doporučí vám veterinář. Psa po vykoupání důkladně osušte! Nepoužívejte mýdla a šampony pro lidskou potřebu, pes má jinou kůži než člověk! Kvalitní, lesklou a zdravou srst zajistí pouze kvalitní krmení a správná péče o ni!!! Drápky jsou kožní derivát. Jestliže si Váš pes nemá možnost obrušovat drápky, může dojít k jejich nárůstu natolik, že se zvyšuje riziko bolestivého zatrhnutí nebo vylomení drápku. Předejít se tomu dá jen pravidelnou kontrolou tlapek a včasnou úpravou drápů. Jestliže si na ostříhání drápků netroufáte, navštivte svého veterinárního lékaře. Kvalitní rohovinu drápků zajistí taktéž jen plnohodnotná a vyrovnaná strava Vašeho psa..
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Trapasy

(Kristína, 15. 9. 2012 8:37)

Ahoj Nikol, hele nechceš psát jinam jako? Nám akorát všem překážíš! :) tak prosím se odsuň někam jinam prosím!! A my nechceme vědět tvůj kontakt na tebe, my chceme vědět jestli má někdo komentář na psy! :) nic jinýho nepotřebujeme vědět! :) takže všichni tě moc prosíme a jdi někam na stranu, protože my tady chceme mluvit o psech a ne kdo jaký má kontakt!! :(
Občas lidi jsou střelený na hlavu! Jo a mimochodem autor této stránky ti za chvilku nedovolí aby si sem chodila, protože sem píšeš strašný blbosti!

Kontakt:

(Nikol, 15. 9. 2012 8:32)

Informace:
Jméno: Nikol
Příjmení: Gregorová
Datum narození: 17.7.2002
Věk: 11
Telefon: 723 870 340
E-mail: Nikopet9@seznam.cz
Ulice a město bydlení: K.Chocholy.15 České Budějovice 370 05
Škola: ZŠ Máj I M.Chlajna.21 České Budějovice 370 05
Třída: V.B
Moje domácí mazlíčci: Beny,Charlotte,Aukwella,Sam,Bishin a Micka
Datum: 15.9.2012
Sourozenec: Andrea(sestra) Daniel(bratr) nevlastní bráška

Moji domácí mazlíčci

(Nikol Gregorová, 15. 9. 2012 8:24)

Mojí milovníci psů jsou úplně zblznáněne zamilovaní do psů! Moje Beny se ráda semnou mazlí a nechce mi pusit abych tm vlepila páe samolepek PSÍ ALBUM a Beny je do toho úplně jako blázen zamilovaná!! :) to psí album jsem dostala ve škole nám ho paní učitelka mgr.Olga Bahulová rozdávala! :) a to není za odměnu!

 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 16733
Měsíc: 186
Den: 7